ما گاهی رابطه‌ای را قطع می کنیم برای آنکه از پایان یافتن آن نگرانیم.

قطع رابطه غالباً ترفندی است برای بازگرداندن دیگری- نوعی فشار ناشی از خلاء است، یعنی فرد احساس می کند که فاصله میان او و محبوبش دهان گشوده است و مهار رابطه از دستش می گریزد- از این رو یک باره فضای رابطه را از حضور خود خالی می کند، تا فشار خلاء ناشی از غیبت اش محبوب را به سوی او بمکد.

قطع رابطه نوعی عشق ورزی خشونت بار است نوعی زورآزمایی پنهان است برای آنکه محبوب را به تسلیم واداریم یا از او امتیاز بگیریم.

اما پایان رابطه از جنس دیگری است. گاهی افراد رفته رفته درمی یابند که گره های میان شان گشودنی نیست. گویی بقای رابطه در گرو فنای آنها شده است- انگار که باید خود را ورای توان شان چندان بکشند یا مچاله کنند تا در قالب ناساز آن رابطه بگنجند. کشف این امتناع رابطه را به پایان می رساند.

رابطه را اما می توان با ملاطفت به پایان برد: می توانیم در فضای همدلانه گفتگو به هم مجال دهیم که امتناع رابطه را با هم ببینم، و با هم دریابیم که راه به پایان رسیده است.

یعنی به جای آنکه توفان غیبت محبوب ریشه کن مان کند، بر شاخسار چندان برسیم که به نسیمی رها شویم.

خلاصه آنکه، به نظرم قطع رابطه همیشه به معنای پایان رابطه نیست؛ بلکه غالباً ترفندی ( خشونت آمیز ) است برای حفظ رابطه.

دکتر آرش نراقی

One thought on “ما گاهی رابطه‌ای را قطع می کنیم برای آنکه از پایان یافتن آن نگرانیم.

  1. Sarina میگوید:

    اره ادمها به یه جایی میرسن دیگه که میبینند به هم نمیخورن ولی ادمهای عادی نه افرادی که تو رابطشون هیچ مشکلی ندارن و پا به فرار میزارن اینا کی هستند تا اخرین روز فقط رویا بافی میکننند بعد جا میزنن طرفو با اصرارو سماجت به خودشون جذب میکنند و محدودش میکنند بعد ناتوان میشن فرار میکنند هه بعد میان با این چیزا عذاب وجدانشونو خلاص کنند جالبه واقعانمیتونی تعهد بدی برای چی رابطه اغاز میکنی از ایندت میگی این افراد دچار بیماری ترس از تعهد هستند من نمیگم همه مثل اونا هستند ولی خواستم بگم خودشونو مثل ادمای سالم نبینن دلیلل بیارن این بیماری کامیتمنت فوبیک میخواستم اطلاع رسانی بشه برای بقیه اگه با همچین افراد رویا پردازی در ارتباط هستید سریعا کات کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *