ویژگی‌های رهبران موفق

اگر می‌خواهید به رهبری تبدیل شوید که افراد با کیفیت را جذب  می‌کند، باید خودتان هم شخص با کیفیتی شوید. رهبری یعنی توانایی جذب افراد به سمت مهارت‌ها و فرصت‌هایی که شما در مقام مالک، مدیر و یا والدین به آن‌ها اعطا می‌کنید.

جیم ران می‌گوید:

«رهبری، چالش بزرگ زندگی است!»

آنچه در رهبری اهمیت دارد، این است که مهارت‌های خود را ارتقا بخشید. همه رهبران بزرگ آن‌قدر روی مهارت‌های خود کار می‌کنند تا این‌که موثر واقع می‌شوند.

۱-  قوی باشید؛ اما گستاخ نه!

باید گام های استواری بردارید تا به رهبری قدرتمند و توانمند تبدیل شوید که می‌تواند به تمام خواسته‌هایش دست یابد. برخی افراد «گستاخی» را با «قدرت» اشتباه می‌گیرند؛ این واژه حتی جایگزین مناسبی برای قدرت نیست.

۲- مهربان باشید؛ اما ضعیف نه!

نباید مهربانی را با ضعف اشتباه گرفت. مهربانی، «ضعف» نیست، نوعی «قدرت» است. باید آن‌قدر مهربان باشیم که بتوانیم حقیقت را به دیگران بگوییم. باید آن قدر مهربان و دلسوز باشیم که حرف خود را بی‌پرده بزنیم. باید آن‌قدر با محبت باشیم که هر موردی را همان‌گونه که هست، بیان کنیم تا نه خودمان در وهم و خیال پرسه بزنیم و نه دیگران.

۳- جسور باشید؛ اما زورگو نه!

پیروزی، به جسارت نیاز دارد. برای تاثیر گذاشتن روی دیگران، باید در نوک پیکان گروه خود حرکت کنید. برای نشانه‌گیری حل اولین مشکل و کشف اولین علامت مربوط به هر مشکل، باید مشتاق باشید.

۴- شوخ طبع باشید؛ اما ابله نه!

شوخ طبعی ویژگی مهم هر رهبری است که می‌خواهد موفق باشد؛ اما بلاهت انسان رهبری را فرو می‌پاشد.

۵- فروتن باشید؛ اما ترسو نه!

با ترسو بودن به جایی نمی‌رسید. برخی افراد ترسویی را با فروتنی اشتباه می‌گیرند. فروتنی، واژه ای الهی و باشکوه است؛ نوعی شگفتی است. نوعی آگاهی از روح و روان بشر است. نوعی شناخت است که به شما می‌گوید: «نمایش زندگی انسان امری منحصر به فرد است که تا پایان عمرش ادامه دارد.»

فروتنی یعنی درک فاصله بین ما تا کائنات و در عین حال داشتن این حس که ما هم بخشی از کائنات هستیم. فروتنی، موهبت است، اما ترسویی، بیماری است. ترسویی، ترحم است. می توان درمانش کرد، اما به هر حال یک مشکل است.

۶- سرافراز باشید؛ اما متکبر نه!

برای پیروزی، سربلندی لازم است؛ برای جاه طلبی هم همین‌طور. برای با هم بودن یافتن علت و کسب موفقیت، به غرور و سرافرازی نیازمندید؛ اما در واقع کلید اصلی تبدیل شدن به رهبری موفق این است که سرافراز باشید، اما تکبر به خرج ندهید. بدترین نوع تکبر از جهل نشأت می‌گیرد و هنگامی است که نمی دانید که نمی دانید! این نوع جهل، غیر قابل تحمل است. اگر فردی، باهوش اما از خود راضی باشد، می‌توان تحملش کرد؛ اما ارتباط با فرد از خود راضی و نادان، کار دشواری است.

۷- واقع‌بین باشید؛ اما خیال‌پرداز نه!

با حقیقت روبه‌رو شوید و درد و رنج را برای خود نگه دارید. زندگی را همان‌گونه که هست، بپذیرید. زندگی بی‌نظیر است. از دید برخی فاجعه‌آمیز است؛ اما در واقع تمام نمایش زندگی «بی مانند» و «فوق العاده» است!

و این را هم بدانید، مهارت‌هایی که برای یک رهبر مناسب هستند ممکن است با مهارت‌های مورد نیاز فردی دیگر، متناسب نباشند! مهارت‌های اصلی و اساسی رهبری را می‌توان طوری حرفه‌ای به کار برد که در محل‌ کار، در جامعه و در محیط خانه هم موفق بود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *