یک گزارش از کولاکی که رفتار ‌شناسی در سازما‌ن‌ ما به پا کرد.

 هنوز چهره پیروز ‌مندانه رییس منابع انسانی را خوب به خاطر دارم که پس از خروج از یک جلسه نفس ‌گیر برای دریافت بودجه آموزشی از مدیر‌ عامل شرکت به همه ما رو کرد و گفت از فردا اوضاع بهتر خواهد شد و البته چهره خودمان که شبیه یک ماشین ‌کنترلی با باتری ‌های خالی‌ شده سر جایمان خشک شده بودیم!

چند روز بعد، فردای وعده داده شده فرا‌ رسید و رییس محترم بعد از جلسه‌ ای با تیم کاری که تا به حال در سازمان ندیده بودیم، مجبور شد یک ربع چرخه درآمد ‌زایی ‌اش را متوقف کند و به درخواست آن‌ ها آنلاین تست شخصیت شناسی دیسک بزند!

چیزی نگذشت که به صورت تیم‌ های چند نفره برای ارائه مجموعه ‌ای از توضیحات به اتاق رییس فراخوانده شدیم. چشم هایش را ریز کرده بود و ما را تماشا می‌ کرد. با خودم مرور می ‌کردم کجای کارم اشتباه کردم که این همه دقیق سر ‌تا ‌پایم را ورانداز می ‌کند!

اما موضوع چیز دیگری بود. نهایتا معمای رفت و آمد‌ ها و برخورد‌ های عجیب برایمان مشخص شد. ماجرا از این قرار بود که از طریق یک شرکت معتبر و متخصص مشاوره ‌کسب‌ و ‌کار با دوره‌ ای به نام دوره شخصیت‌ شناسی دیسک آشنا شدیم. روش کار جالب و البته ساده ‌ای داشت: ابتدا به صورت آنلاین یک تست شخصیت شناسی زدیم که پس از یک روز گزارش تحلیلی  آن را برای شرکت ایمیل کردند و البته شرکت این گزارش را در اختیار خودمان نیز قرار داد.

شرکت کردن در کلاس‌ های جذاب آموزش تحلیل این گزارش های تست شخصیت شناسی دیسک اتفاقی بود بسی جالب و هیجان ‌انگیز. تا به این سن هرگز فکر نمی کردم روزی بتوانم این فرصت را پیدا کنم تا شخصیتم و زوایای پنهانش را بشناسم.

آنچه فرا ‌گرفتیم چیزی بیش از خود ‌شناسی بود؛ شناخت تیپ‌ های رفتاری سایرین و نحوه تعامل صحیح با آن‌ها نعمت بزرگی بود که فراگیری این دوره آن را به ما تقدیم کرد.

پس از این دوره شاهد سیر تحول عجیب و رو به رشدی در ارتباط با یکدیگر بودیم. آنچه که بسیاری از فشار ها و استرس های کاری را در سازمان به شدت کاهش و میزان بهره وری سازمان را به طور فزاینده‌ ای افزایش داد. چرا که دیگر می ‌دانستیم برای ارتباط با هم و یا ارباب رجوع از چه دری وارد شویم.

در نهایت برخورد‌ های صحیحی که با ما می‌ شد، ما را به این نتیجه رساند که یک نسخه از گزارش تحلیل شخصیت دیسک را برای اعضای خانواده هایمان نیز بفرستند تا در منزل هم از مزایای برخورد صحیح با خودمان بهره‌ مند شویم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *