رمزگشایی شخصیت دیگران با استفاده از مدل دیسک؟

روزگاری سبک رفتاری مدیران با کارمندان در سازمان چالشی بود که هر چند منتقدین زیادی داشت اما کسی راهکاری برای بهبود شیوه های آن نمی یافت تا زمانی که در سال ۱۹۲۸ویلیام مولتون مارستون حقوقدان و روان‌ شناس سرشناس آمریکایی با معرفی مدل ‌شخصیت ‌شناسی DISC سر انجام معمای شناخت رفتارها و حل این تعارضات را حل کرد.

مدل  DISC ، کلید رمزگشایی جعبه سیاه شخصیت و رفتارهای دیگران است.

هر کدام از چهار حرف کلمه DISC بیانگر یک تیپ شخصیتی غالب در افراد می باشند که در این مقاله به صورت مختصر به شرح آن ها می پردازیم:

حرف «D» مخفف کلمه Dominance به معنی سلطه و احاطه است .افراد تیپ شخصیتی «D» تمایل دارند بر افراد و محیط اطرافشان مسلط باشند. این افراد حرف خود را رُک بیان کنند. قدرت ریسک‌ پذیری بالاتری نسبت به سایرین دارند، علاوه بر اینکه شروع کننده های خوبی هستند اهل رقابت نیز می باشند. برای آن ها نتیجه از راه و روش مهم تر است!

حرف «I»مخفف کلمه  Influence به معنی اثر‌گذاری می ‌باشد. افراد تیپ «I»  تمایل دارند مورد توجه و تحسین قرار بگیرند. نسبت به مسائل مشتاقانه و خوشبینانه برخورد می کنند. افراد این تیپ شخصیتی بسیار اجتماعی هستند همواره سعی در ترغیب دیگران دارند و کار گروهی را به کار فردی ترجیح می‌ دهند.

حرف «S» مخفف کلمه steadiness به معنای ثبات می ‌باشد. افراد تیپ «S» تمایل به ثبات و حفظ وضع موجود دارند. از ویژگی های شاخص آن ها این است که شنونده ‌های خوبی هستند، رفتار دوستانه دارند و در برخورد با دیگران صبر پیشه می ‌کنند. این افراد ثبات گرا در جستجوی آرامش هستند و روحیه حمایتی دارند.

حرف «C» مخفف کلمه Compliance به معنای تبعیت و تطابق می‌ باشد. افراد تیپ «C» تمایل به تطابق با قواعد و چارچوب ها دارند. این افراد برای نظم ارزش قائل هستند، دید تحلیلی نسبت به مسائل دارند و استاندارد ها را رعایت می‌ کنند. همواره دقت به خرج می دهند و به دنبال حقیقت می‌ گردند.

نکته قابل ذکر در خصوص تیپ های شخصیتی این است که تمام افراد هر چهار تیپ شخصیتی را دارا می باشند ولی همواره یک یا دو تا از آن ها را به صورت غالب بروز می دهند.

به علاوه عواملی از جمله موقعیت شغلی، پست سازمانی، چالش هایی که با آن سر کار داریم و… در تیپ شخصیتی ما نقش مهمی را بازی می کنند….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *