چگونه به رئیس خود کمک کنید تا مدیریت ذره ‌بینی بر شما را کنار بگذارد؟

طبق گزارشی ۸۰ درصد از کارمندان آمریکا معتقدند فرصت انجام کاری که در آن بهترین هستند را در محل کار ندارند. متاسفانه یکی از دلایل رایج آن این است که رئیس آنها بسیار مشغول انجام این کار برای آن هاست!

رهبرانی که مدیریت ذره ‌بینی دارند باعث احساس محدودیت کارکنان و رضایت شغلی کمتر آن‌ ها می‌ شوند و کارکنان مجبور می شوند تا در سطحی کمتر از نقش محوله کار کنند.

در اینجا به چند نکته اشاره می‌ کنیم که می‌ توانید از طریق آن ها به رئیستان کمک کنید تا شما را در انجام کارهایتان راحت بگذارد.

حد انتظارات را مشخص کنید.

از رئیس خود بخواهید کمکی را که از شما انتظار دارد با شما در میان بگذارد و از او راجع به حیطۀ نقش خود سؤال کنید. بگذارید بداند که این میزان دخالت او چه احساسی به شما می‌ دهد.

بپرسید که آیا از عملکرد تان راضی نیست؟

دخالت بیش از حد رئیستان در کار شما می ‌تواند نوعی بازخورد پنهان باشد. از رئیستان بخواهید تا هرگاه کار شما انتظارات او را برآورده نمی سازد، به شما بازخورد داده و راهنمایی تان کند نه اینکه مداخله کرده و خودش آن را انجام دهد.

به عواقب ناخواسته اشاره کنید.

مداخلۀ بیش از حد رئیستان در شغل شما نشان می ‌دهد که او به جای کار خود باید کار شما را انجام دهد و باعث می ‌شود اینگونه به نظر برسد که گویی به شما اعتماد ندارد. گرچه ممکن است نیت او خیر باشد، ولی عواقب ناخواستۀ این کار بسیار بیشتر از کمکی است که ارائه می‌ کند.

به کمک هم راه ‌حل‌ های جایگزین بیابید.

به رئیستان کمک کنید تا به درک روشنی از هدف اصلی مشارکت خود دست یابد. ممکن است فکر کند که این کار را بهتر از شما انجام می‌ دهد. به همین دلیل ممکن است بترسد که کار شما باعث بد جلوه کردن او شود. ممکن است به مداخله کردن به عنوان شیوه‌ ای برای احساس مفید بودن برای زیر‌دستانش نگاه کند.

هریک از این نیازها بنیانی درست دارند، اما حد متناسبی از دخالت برای مدیران وجود دارد.

منتظر نمانید.

ممکن است به درجه ای از خشم برسید که به دفتر رئیستان بروید و بر سر او فریاد بزنید: «چرا من را اینجا نگه داشته‌ ای؟

اگر می ‌خواهی خودت این پست لعنتی را داشته باشی، من را با آن پیشنهادات انفعالی که همه می‌ دانند برای تصحیح کار من هست، تحقیر نکن!»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *