تربیت غیر صحیح در خانواده، معضلی بزرگ برای جامعه!

یکی از عوامل بسیار مهم در ایجاد تنبلی و اهمال کاری نقش تربیت خانوادگی است. متأسفانه امروزه برخی والدین به دلیل عدم مطالعه و آگاهی از شیوه های نوین و صحیح تربیتی و توجه بیش از حد به کودک، و یا به دلیل استفاده از شیوه های سنتی، مستبدانه و پدرسالار همراه با تحقیر و توهین و سرزنش و بی توجهی و… موجب عدم استقلال و رشد و پرورش کودک می شوند.

هر دو نوع این روش های غلط تربیتی، چه توجه بیش از حد و چه بی توجهی باعث تنبلی و مسئولیت‌ ناپذیری در فرزندان می ‌شود.

والدینی که از شیوه های آسان گیر تربیتی استفاده می کنند، در واقع با دادن یک راه حل فوری به صورت تذکر و یا پند و نصیحت تمام راه های فکر کردن را از فرزند خود می گیرند. در حقیقت اگر در گذشته بچه در خدمت یک خاندان بود امروز یک خاندان در خدمت بچه است!

متأسفانه نسل امروز طوری تربیت شده که احساس می ‌کند از ابتدای زندگی تا الان همیشه کسانی وجود داشته‌ اند که غصه او را بخورند و کار‌های او را انجام دهند و حتی به جای او فکر کنند.

یا آنقدر مسائل را برای او بزرگ جلوه می ‌دهند که فرد اصلاً تصور نمی کند که قادر باشد مشکلات خود را حل کرده و کارهای خود را انجام دهد.

در این شیوه تربیتی والدین به جای اینکه تلاش کنند راهکاری بیابند تا فرزند‌شان مستقل باشد آنان را تنبل و سهل‌ انگار بار می ‌آورند. بنابراین چنین فرزندانی به دلیل مواجه نشدن با مشکلات مسایل را نمی شناسند؛ و ما با نسلی روبه رو هستیم که شکننده بوده و قادر به تحمل مشکلات و مصیبت ها نیستند…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *