چرا اشخاص هدف‌گذاری نمی‌کنند؟

goals

زندگی کردن بدون هدف شبیه رانندگی در مه غلیظ است. موتور اتومبیلتان هرقدر قوی و قدرتمند باشد، شما به آرامی رانندگی می‌کنید، مردد هستید و حتی روی جاده صاف به آهستگی حرکت دارید.

با تصمیم‌گیری درباره هدف‌هایتان، مه بلافاصله از بین می‌رود و شما در موقعیتی قرار می‌گیرید که از توانمندی‌های خود استفاده کنید. داشتن هدف‌های روشن و شفاف به شما امکان می‌دهد پا بر پدال گاز زندگی خود بفشارید و شتابان در راستای تحقق بخشیدن به خواسته هایتان به حرکت درآیید.

‌اگر هدف‌جویی حالت خودبه‌خود و اتوماتیک داشته باشد، چرا تنها شمار اندکی از مردم هدف‌های روشن، مکتوب و قابل اندازه گیری‌ دارند؟ این یکی‌ از بزرگ‌ترین اسرار زندگی است. به اعتقاد اکثر روانشناسان مردم به چهار دلیل هدف گذاری نمی‌کنند:

۱- فکر می‌کنند هدف گذاری‌ مهم نیست
نخست اغلب اشخاص به اهمیت هدف گذاری واقف نیستند. اگر شما در خانه ای بزرگ شوید که کسی هدفی را دنبال نمی‌کند و یا با کسانی معاشرت کنید که درباره هدف هرگز بحث نمی‌شود و یا کسی برای آن بها و ارزشی قائل نیست، شما در شرایطی بزرگ می‌شوید و به بلوغ می‌رسید که نمی‌دانید هدف گذاری بیش از هر عامل دیگری در موفقیت زندگی شما سهم دارد. به اطراف خود نگاه کنید. چند نفر از افراد خانواده و یا دوستان شما به هدف‌هایشان معتقدند؟

۲- راه آن را نمی‌دانند
علت دوم نداشتن هدف این است که اشخاص اصولا نمی‌دانند چگونه باید هدف گذاری‌ کنند. از آن بدتر، خیلی‌ها فکر می‌کنند که دارای هدف هستند و حال آنکه آنها در نهایت چند میل و رویا دارند. مثلا می‌خواهند خوشبخت شوند، پول زیادی درآورند و یا زندگی خانوادگی خوبی داشته باشند.
اما اینها ابدا هدف نیستند. اینها صرفا خیال و رویا هستند که همه آنها را دارند. اما هدف با آرزو و میل تفاوت دارد. هدف روشن، مکتوب و خاص است، می‌توان آن را به سادگی و سهولت به کسی توضیح داد، می‌توانید آن را اندازه بگیرید و می‌توانید بفهمید که آیا به این هدف رسیده یا نرسیده اید.
کاملا امکان پذیر است که از یک دانشگاه برجسته مدرک تحصیلی بگیرید و با این حال حتی یک ساعت کسی درباره هدف برایتان حرف نزده باشد. انگار کسانی که محتوای درس مدارس و دانشگاه‌ها را می‌نویسند به کلی از اهمیت هدف‌گذاری بی‌اطلاع‌اند و نمی‌دانند برای دسترسی به موفقیت‌های آتی تا چه اندازه به آن احتیاج است! اگر قرار باشد قبل از رسیدن به بلوغ هیچ اطلاعی از نقش مهم هدف گذاری نداشته باشید، نمی‌دانید درهر کاری که می‌کنید این هدف گذاری چه سهم عمده ای ایفا می‌کند.

۳- ترس از شکست خوردن دارند.
علت سومی که مردم هدف‌گذاری نمی‌کنند ترس از شکست است. شکست انسان را رنج می‌دهد. هم به لحاظ احساسی‌ و هم مالی دردناک است. همه گه‌گاه شکست را تجربه کرده اند. هربار که شکست می‌خوریم با خود عهد می‌کنیم که دقیق‌تر باشیم و از شکست‌های آتی اجتناب کنیم. با این حال، اغلب مردم دچار اشتباه می‌شوند، هدفی در زندگی برای خود در نظر نمی‌گیرند و در نتیجه موفقیتی‌ نصیب آنها نمی‌شود.

۴- ترس از رد شدن دارند.
چهارمین دلیلی که مردم هدف‌گذاری نمی‌کنند ترس از رد شدن است. اشخاص می‌ترسند اگر هدفی را تعیین کنند و موفق نشوند، دیگران از آنها انتقاد می‌کنند و به باد تمسخر می‌گیرند. به همین دلیل است که باید به هنگام هدف گذاری آن را محرمانه تلقی کنید. با هیچ کسی درباره آن حرف نزنید. بگذارید دیگران موفقیت‌های شما را ببینند، اما پیشاپیش به آنها حرفی نزنید. آنچه را که آنها از آن اطلاع ندارند، نمی‌تواند به شما آسیبی برساند.

هدف‌گذاری کنید، راه‌های رسیدن به آن را شناسایی و سپس اجرایی نمایید، ترس های‌تان را شناخته و بر آنها غلبه کنید و با قدرت پیش بروید؛ آن‌گونه که هیچ‌ قدرتی نتواند شما را از رسیدن به هدفتان بازدارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *