آیا پول می‌تواند شما را واقعا خوشبخت کند؟

آیا پول می‌تواند شما را واقعا خوشبخت کند؟

واقعیت این است که هزینه خوشبختی در نقاط مختلف جهان متفاوت است و پول شما هم باید در حد متعادل باشد؛ اگر درآمد تان بیش از حد زیاد باشد باید انتظار عوارض جانبی آن را نیز داشته باشید!

در ارتباط با این موضوع، موسسه نظرسنجی گالوپ جهانی، تحت سرپرستی اندرو جب، زندگی دو میلیون نفر را در ۱۶۴ کشور جهان، بررسی کرده است.

ارزیابی رضایت از زندگی، به معنی سنجش کلی کیفیت زندگی شخص است و این که چطور احتمال دارد او بیشتر تحت تاثیر هدف‌ های عالی ‌تر و مقایسه موقعیت اجتماعی خودش با دیگران قرار بگیرد.

وقتی ثروت شما از حد معینی بیشتر می‌ شود، نگرانی و اضطراب شروع می ‌شود.

اندرو جب، و گروه تحت نظر او دریافتند که زمانی که ثروت شخص به حد معینی می ‌رسد، افزایش بیشتر درآمد با کاهش رضایت از زندگی و خوشحالی و سلامت شخص ارتباط پیدا می کند.

گروه بررسی کننده، در توجیه این نتیجه گیری می ‌گویند وقتی نیازهای مالی شخص برآورده شد ممکن است به فکر مقایسه اجتماعی بیافتد و این امر می تواند در سلامت او اثر منفی بگذارد.

اندرو جب می‌ گوید: هدف برنامه ‌ها و آگهی‌ های تبلیغاتی تلویزیونی این است که به ما بفهمانند به چه چیزهایی احتیاج داریم و به ما القا می‌کنند که مقدار پولی که برای احساس خوشبختی و رضایت از زندگی لازم است حد و حدودی ندارد.

افزایش درآمد اغلب با صرف وقت، کار و مسئولیت بیشتر همراه است که ممکن است فرصت برای تجربه های مثبت مثل فعالیت ‌های تفریحی را محدود کند.

گروه تحقیقاتی دانشگاه پوردو، همچنین دریافتند که مقدار درآمدی که برای احساس خوشبختی و رضایت از زندگی لازم است، در نقاط مختلف جهان فرق می‌ کند.

در کشورهایی که مردم مرفه ترند، حداقل درآمدی که موجب احساس رضایت از زندگی می‌شود، بیشتر است؛ اما در کمال تعجب در استرالیا، نیوزیلند و خاورمیانه، حداقل درآمد لازم برای احساس خوشبختی و رفاه، بیشتر از سایر کشورهای جهان است!

این الگو نشان می دهد عامل خوشبختی در همه جا یکسان نیست و چگونه سایر عوامل در آن نقش دارد. او به اهمیت این نکته تاکید می کند که خوشحالی و سلامت شخص تنها به دلیل دارایی ‌اش نیست و ارزش ها هم نقش دارند.

آیا پول می‌تواند شما را واقعا خوشبخت کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *