خطای وضعیت موجود

Existing status error

کانال داران تلگرام نرخ اضافه و کم شدن اعضا را دنبال می کنند، خیلی از آنها که اعضای زیادی دارند می گویند که یکی از زمان هایی که بیشترین خروج از کانال را شاهد هستیم، درست همان زمانی است که یک مطلب جدید در کانال ارسال شده است! دلیل آن چیست؟ می توان این را به “خطای وضعیت موجود” نسبت داد، انسان ها اغلب علاقه مند به حفظ وضعیت موجود هستند و سراغ تغییر نمی روند مگر آنکه محرک جدی برای تغییر بر آنها وارد شود. دلیل آن هم ریسک گریزی انسان هاست، تغییر با زیان های محتمل همراه است، ولی چسبیدن به وضعیت موجود چنین نیست. در تحقیقاتی گفته اند که زیان حاصل از یک حرکت جدید از زیان حاصل از بی عملی بیشتر احساس تاسف را بر می انگیزد.

به همین دلیل است که در اقتصاد رفتاری یکی از مباحث مهم تعیین گزینه های پیش فرض یا همان دیفالت هاست. زیرا مشاهدات نشان می دهد که اکثریت افراد این گزینه های اولیه را تغییر نمی دهند، مگر ضرورتی پیش آید. فرض کنید در سازمانی برای ثبت نام در طرح بیمه تکمیلی اعلام کنید، همه افراد به صورت پیش فرض مشمول هستند، مگر آنکه کتبی درخواست حذف کنند و این را با حالت عکس آن مقایسه کنید که اعلام کنید فقط افرادی که درخواست کرده باشند شامل طرح خواهند بود. می توان دید که نتیجه کار در این دو مورد متفاوت خواهد بود.

اما در تلگرام، افراد در کانال هایی که حتی علاقه زیادی به آن ندارند عضو می مانند (حفظ وضع موجود)، ولی وقتی یک اخطار (نوتیفیکیشن) پیام جدید از آن به گوش می رسد و در صدر ستون می ایستد، گویی تازه از آن آگاه می شوند و تصمیم به ترک می گیرند. شما همچنان به چکش زدن ادامه می دهید تا وقتی که میخ جایی گیر کند.

دان آریلی مى گوید، فرض کنید در ازدواج هم به جای گزینه پیش فرض ادامه زندگی مشترک تا وقتی یکی از طرفین درخواست  طلاق دهد، روال این بود که هر سال پیمان ازدواجشان را تمدید کنند. دنیای جالبی می شد!

منبع: behavioraleconomics.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *