گرایش به مواد مخدر در سایه سهل انگاری والدین!

گرایش به مواد مخدر در سایه سهل انگاری والدین!

تحقیقات ثابت کرده است که دختران و پسرانی که دارای یک الگوی هم جنس خود در زندگی نیستند با احتمال بسیار بیشتری از همتایان خود به استفاده از انواع آرام بخش ها، قرص های اعصاب و البته مواد مخدر روی می‌ آورند!

خانواده اولین و مهم ترین مرکز شکل گیری عزت نفس در فرزندان است و باید با فراهم ساختن فرصت های اجتماعی برای آنها، عزت نفس آنها را افزایش ‌دهد و از گرایش آنها به رفتارهای پرخطر جلوگیری ‌کند.

متاسفانه بسیاری از والدین اصول اولیه و مهم فرزند آوری را رعایت نمی ‌‌کنند و بی هدف اقدام به بچه دار شدن می کنند.

رعایت نکردن ضرورت های لازم برای تربیت و پرورش روح فرزندان در سنین نوجوانی از هر اقدامی حتی از اقدامات مالی که برای آنها انجام می شود مهمتر است.

تحقیقات ثابت کرده مصرف مواد اعتیادآور بین نوجوانان تا اندازه‌ زیادی به روابط آنها با والدینشان بستگی دارد. به نحوی که فرزندان والدینی که روحیه احترام آمیز دارند و امکان رشد تدریجی استقلال فرزندان خود را فراهم می آورند، کمتر در معرض اعتیاد قرار می گیرند.

میزان حمایت خانواده از نوجوانان و پاسخ دادن به نیاز تعلق داشتن آنها، عامل مهمی در کنترل ناهنجاری های رفتاری آنهاست!

وقتی فرزند نوجوان شما پاسخ نیازهایش را در چارچوب خانواده دریافت نکند، بدون شک آن را جای دیگری جستجو خواهد کرد؛ جایی که احتمال سو استفاده از او بالاست!

باید بدانید که وظیفه والدی چیزی بیش از فراهم آوردن نیازهای تغذیه ای و مالی فرزندان است و شما به عنوان یک پدر یا مادر باید بتوانید نقش یک رهبر، یک مشاور قابل اعتماد، یک دوست و یک معلم را خوب بازی کنید تا دیگران با پهن کردن دام‌ برای فرزند نوجوان شما به ایفای این نقش ها نپردازند…

گرایش به مواد مخدر در سایه سهل انگاری والدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *