درماندگی چیست و چرا آن را انتخاب می کنیم؟

what the hopelessness is

درماندگی چیست و چرا آن را انتخاب می کنیم ؟

درماندگی جزو احساسی گروهی از رفتارهای کلی رایج است که اکثر ما هنگامی که با رابطه نامطلوبی رو به رو می شویم، انتخاب می کنیم.

رایج ترین نوع درماندگی که غالبا بر می گزینیم، افسردگی است، اما گزینه های دیگری نیز برای انتخاب وجود دارد مانند گوشه گیری، شکوه و گلایه، دیوانگی، نوشیدن مشروب الکلى یا استفاده از مواد مخدر.

همچنین سایر گزینه های انتخابی ممکن است نگرانی، اضطراب، ترس، وسواس و بیماری باشد و به طور کلی دامنه ی وسیعی از رفتارهای رایج وجود دارد که وقتی می بینیم ازدواجمان یا روابطمان طبق انتظارات و مطابق تصویر دنیای مطلوبمان پیش نمی رود، آن ها را پیگیری می کنیم.

معمولا پیش از این رفتارها و گاهی همراه آن ها عصبانیت نیز وجود دارد.

عصبانیت اصلی ترین و رایج ترین رفتار کلی است که هرگاه شرایط مطابق میل ما نباشد، آن را انتخاب می کنیم.

اگرچه پذیرفتن آن برای اکثر ما دشوار است، اما باید بپذیریم که ما رفتارهای کلی درماندگی را انتخاب می کنیم، چون فکر می کنیم در آن لحظه بهترین انتخاب است.

شما درماندگی به خصوصی برای خود انتخاب می کنید که در سایر افراد درمانده مشاهده کرده اید یا فکر می کنید بهترین نتیجه را برایتان به ارمغان می آورد.

علت انتخاب نوع درماندگی مهم نیست.  

آنچه اهمیت دارد این است که چگونه می توانید رفتار موثرتر را انتخاب کنید، چون تا زمانی که انتخاب موثرتری صورت نگیرد، انتخاب شما همان رنج بردن خواهد بود.

به جای آن که وقت و انرژی خود را صرف یافتن علت انتخاب درماندگی به خصوص خود کنید، سعی نمایید با استفاده از آن وقت و انرژی، رفتار کلی موثرتری را انتخاب کنید تا پاسخگوی نیازهای شما باشد.

منبع: کتاب ازدواج بدون شکست / ویلیام گلاسر

درماندگی چیست و چرا آن را انتخاب می کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *