زندگی های قلابی در اینستاگرام!

fake life

زندگی های قلابی در اینستاگرام!

یک سایت اینترنتی عکس‌های آماده ای برای انتشار در اینستاگرام می ‌فروشد!

عکس ‌هایی جذاب و خیره کننده که با آن می ‌توانید زندگی قلابی و دلفریبی در صفحه اینستاگرام خودتان بسازید اما این همه حقیقت ماجرا نیست…

وقتی در شبکه‌ های اجتماعی می ‌گردید با تعداد بیشمار افرادی رو به رو می ‌شوید که به نظر می ‌رسد زندگی بی عیب و نقصی دارند.

هر روز عکس ‌هایی از مسافرت‌ های عجیب و غریب، بخشی از بدن‌ های ورزیده و جذاب و تصاویر باورنکردنی از خانه ‌هایی با دکوراسیون بسیار زیبا منتشر می ‌کنند؛ به طوری که ما با تعجب می ‌گوییم چطور همه می ‌توانند اینگونه زندگی کنند؟

خیلی ها از دیدن این عکس ‌ها افسرده می‌شوند.

سال گذشته یک تحقیق انجمن سلامت عمومی نشان داد که شبکه‌ های اجتماعی در افزایش آمار افراد مبتلا به اضطراب، نگرانی و افسردگی و بی خوابی نقش دارند.

این تحقیق همچنین این نتیجه تکان دهنده را نشان داد که از هر ده دختر جوان، ۹ نفر آنها تحت تاثیر شبکه ‌های اجتماعی با تصویر بدن خود دچار مشکل هستن!

براساس نتیجه تحقیق اینستاگرام در مقایسه با دیگر شبکه‌ های اجتماعی بدترین تاثیر را بر سلامت روانی جوانان دارد.

انجمن بهداشت عمومی بریتانیا در یک گزارش نوشت که برای بسیاری از جوانان دیدن عکس هایی از اینکه همسالانشان مدام در حال سفر و خوشگذرانی هستند این احساس را به وجود می ‌آورد که، آنها تافته جدا بافته از جامعه هستند و دچار حالت مقایسه و سرخوردگی و ناامیدی می ‌شوند.

بر اساس همین گزارش توقع غیرواقعی که شبکه ‌های اجتماعی در جوانان ایجاد می ‌کند، باعث کم شدن اعتماد به نفس، عدم خودآگاهی و کمال گرایی آنها شده که می تواند به شکل اختلالات روحی و اضطراب بروز کند.
مشکلات روحی و روانی حاصل از شبکه‌های اجتماعی کارشناسان را به فکر چاره انداخته است.

راه های درمانی جالب 

به تازگی یک وب سایت اینترنتی به نام «زندگی قلابی(Life Faker) » مجموعه عکس‌ های آماده ای به افراد می ‌فروشد تا آنها بتوانند در شبکه ‌های اجتماعی مانند اینستاگرام این عکس‌ها را به جای زندگی واقعی خود منتشر کنند و خود را در واقع به عنوان شخص دیگری جا بزنند!

مجموعه عکس ‌هایی که در این سایت برای فروش گذاشته شده است عناوین جذاب و حسادت برانگیزی دارند مثلا:

مسافرت من رو نگاه کن و گریه کن!

دوست پسر/دختر جذاب من!

اندام باورنکردنی من!

و …

همه کاری که لازم است انجام دهید کلیک کردن و خریدن مجموعه عکس ‌هاست.

اما این سایت یک هدف هوشمندانه دارد. وقتی شما برای خریدن عکس کلیک می ‌کنید، اطلاعاتی درباره ارتباط شبکه ‌های اجتماعی و مشکلات روانی در اختیار شما قرار می ‌دهند.

سایت لایف فیکر یا همان زندگی زندگی غیرواقعی ابتدا این پرسش را مطرح می ‌کند:

آیا تا کنون فشار شبکه‌ های اجتماعی را احساس کرده‌اید؟

شما تنها نیستید. ۶۲ درصد افراد احساس می کنند که در زندگی شان در معرض مقایسه نابرابری با دیگران است.

جورج بتانی، موسس این سایت می‌گوید هدف از این سایت ثابت کردن این موضوع است که شبکه ‌های اجتماعی تا چه حد می ‌تواند بر سلامت روانی و اعتماد به نفس ما صدمه بزند. ما می‌خواهیم بعضی از عادت ‌های ناسالم افراد را در شبکه های اجتماعی برجسته کنیم و نشان دهیم که چقدر بر سلامت روان اثر می گذارد.

برگزاری کمپ ‌های موقت بدور از هر نوع شبکه اجتماعی و ساخت اپلیکیشین ‌هایی که شبکه ‌های اجتماعی را مسدود می ‌کند تا مانع گردش بی ‌هدف افراد در میان عکس ‌های دیگران شوند؛ تا حتی چند قدم بیشتر و اپلیکیشن‌ هایی که به افراد برای سرنزدن به شبکه ‌های اجتماعی خود جوایزی چون بلیط مجانی سینما می ‌دهند.

اگر در آینده احساس کردید زندگی خودتان را با سفرها، خانه و سرگرمی ‌های دوستان تان مقایسه می‌ کنید، کمی تامل کنید؛ شاید که همه بی نقصی و کمالی که در عکس ‌ها می ‌بینید در دنیای واقعی نباشد.

زندگی های قلابی در اینستاگرام!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *