چرایی و بایدهای آموزش پریود به دختران و پسران خردسال!

چرایی و بایدهای آموزش پریود به دختران و پسران خردسال

چرایی و بایدهای آموزش پریود به دختران و پسران خردسال!

موضوع پریود همیشه برای پسران جوان و حتی مردان موضوع عجیب و پیچیده ای ست، بنابراین بهتر است در سنین کم مثلا هفت یا هشت سالگی در مورد این موضوع با آنها گفتگو کنیم؛ چرا که درک فرآیند و پدیده پریود به پسرها کمک می کند که در آینده برادر، پدر و همسر مهربانی باشند.
نکته مهمی که وجود دارد این است که پسرها باید بدانند پریود یک اتفاق عادی، طبیعی و سالم است و تصور اینکه خونریزی نشانه جراحت، زخم و آسیب دیدگی است را نداشته باشند.

چگونه این موضوع را توضیح دهیم؟

از اینجا شروع کنید که تمام خانم ها در یک بازه زمانی سه تا هفت روزه ممکن است دل درد و کمر درد داشته باشند و این نشانه مریضی و زخمی شدن آنها نیست، اما خانم ها در این دوره نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارند.

۱-به پسر بچه خود بفهمانید که این اتفاق به این معنی است که بدن یک زن، سالم و طبیعی کار می کند.

۲-به آنها از همان کودکی یاد بدهید که با موضوع پریود محترمانه برخورد کنند.

۳-پسر بچه شما باید متوجه این موضوع باشد که هرگز یک خانم به خاطر پریود شدن کثیف نیست و اگر متوجه شد دوست یا خواهرش در زمان پریود به سر می برد بیشتر از او مراقبت کند و حواسش باشد کسی او را مورد تمسخر قرار ندهد.

۴-به او یادآور شوید که این اتفاق هر ماه سر تایم مشخصی میفتد و در یک تایم مشخص هم تمام می شود.

تحقیقات چه می گویند؟

یک نهاد بریتانیایی می‌گوید باید در مدارس در مورد پریود (قاعدگی) هم به دختران و هم به پسران آموزش داد.

برنامه بین‌المللی (پلن اینترنشنال) که از هشتاد سال پیش در زمینه بهبود سلامت، آموزش و امنیت کودکان بویژه دختر بچه ها فعالیت می‌کند معتقد است که مطرح نشدن این مباحث در مدرسه می‌تواند زیان بار باشد.

در تحقیقی که این نهاد انجام داده، از هزار دختر ۱۴ تا ۲۱ ساله، تقریبا نیمی گفته ‌اند که پریود باعث شرمساری آنها است و فقط یک چهارم آنها راحت بودند که درباره پریود در کلاس درس یا با دوستان خود صحبت کنند!

به گفته این نهاد، پریود هنوز “تابو و اسباب شرمساری” است و به دخترها و پسرها به اندازه کافی در مدرسه آموزش داده نمی‌شود.

علاوه بر این تحقیق این نهاد نشان داده که از هر هفت دختر یک نفر وقتی نخستین بار پریود شده نمی ‌دانسته در بدنش چه اتفاقی افتاده است!

این نهاد پیشنهاد کرده که هم به دختران هم به پسران بعد از دوره ابتدایی درباره پریود آموزش داده شود؛ چرا که در نظرسنجی به عمل آمده از پسرها، بسیاری گفته اند به نظر آنها این درست نیست که آنها چیزی درباره قاعدگی ندانند.

البته در ایران در کتاب زیست شناسی۲، دوره دوم متوسطه چرخه جنسی زنانه و عادت ماهیانه هم برای پسران و هم برای دختران آموزش داده شده است، که به نظر می رسد آموزش جامع و کاملی نیست و نیاز به برنامه ریزی های بیشتری برای این موضوع هست.

چرایی و بایدهای آموزش پریود به دختران و پسران خردسال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *